Det er pussig at Russland henvender seg til USAs regjering hvis de tror at USA i all hemmelighet planlegger en ny provokasjon i Syria. Jeg ser to mulige forklaringer på dette:
De ønsker mest mulig oppmerksomhet i forkant for å vanskeliggjøre en slik operasjon.
Dessuten kan det også være slik stadig flere hevder at det er en splittelse og maktkamp innad i USAs ledelse. Det er krefter som ønsker å avslutte krigene i Midt-Østen fordi disse er tapt. Mens det samtidig er sterke krefter som ikke vil gi seg (neocons). Henvendelsen er et forsøk på å påvirke den ene parten.

Fra den pågående russiske flåteøvelsen utenfor Syria
Russland har iverksatt en flåteøvelse utenfor Syrias kyst som pågår nå, offensiven mot Idlib er ennå ikke startet, og ingen påstander om bruk av gass er foreløpig fremsatt. Vi må bare vente og se.
Knut Lindtner
Russland gir USA etterretningsinformasjon om ny planlagt gassprovokasjon i Syria
Moskva har orientert USA-diplomater om en militær plan som går ut på å iscenesette en falsk flagg aksjon med kjemiske våpen i den syriske Idlib provinsen, ment for å ramme Damaskus. Dette har den russiske ambassadøren i USA sagt.
Anatolij Antonov, den russiske ambassadøren til Washington, gikk ut i media sist onsdag og sa at han hadde hatt et møte med to av USAs spesialutsendinger til Syria, James Jeffrey og David M. Satterfield, som er konstituert utenriksråd for saker som omhandler Midtøsten og nærområdene.

James Jeffrey
Deltakerne på det sjeldne møtet, og det faktum at det i det hele tatt hadde funnet sted tidligere denne uken, ble avslørt av USAs utenrikspolitiske talsperson Heather Neuert, under en daglig brifing.
Møtet var innkalt av Russland på fredag og holdt på mandag den 27 august, sa Antonov. Han roste den amerikanske parten for å kunne stille på så kort varsel og beskrev møtet som «konstruktivt og profesjonelt.»
På møtet gav Russland offisielt uttrykk for sine bekymringer over rapporter om at Washington, sammen med Frankrike og UK, forbereder seg for et nytt raid med flyangrep i Syria under påskudd av et kjemisk angrep. Et slikt angrep vil den syriske regjeringen øyeblikkelig bli holdt ansvarlig for. Moskva har bedt Washington om å «legge fakta på bordet her og nå» for å underbygge de nye anklagene om at Damaskus bruker kjemiske våpen mot sitt eget folk.
Slik retorikk fremsatt av Washington kan muligens inspirere militante og deres «pseudo-humanitære» organisasjoner slik som De hvite hjelmene til å anlegge en ny provokasjon ved bruk av kjemiske våpen, advarte Antonov.

Her redder tre ulike personer fra de Hvite Hjelmene den samme jenta tre ganger.
Etterretningen som Russland har samlet inn har blitt delt med USA og diplomatene fikk en «detaljert» orientering vedrørende provokasjonene mot sivile som har blitt forberedt av Al-Nusra fronten (nå kjent som Tahrir al-Sham) i den nordvestlige Idlib provinsen.
Det russiske forsvarsministeriet rapporterte tidligere om at Tahrir al-Sham planla en kjemisk angrep som etterpå vil bli fremstilt som enda en «ugjerning» av det «Syriske regimet.» «Åtte beholdere inneholdende klor har blitt levert til en landsby nær byen Jisr al-Shugur, og en spesialtrent militant gruppe, opplært av den private britiske etterretningsorganisasjonen Olive Group, har også dukket opp i området for å iscenesette en redningsoperasjon for å «berge» de angivelige sivile «ofrene.» «Militante planer» som innebærer å bruke barn som gisler i disse iscenesatte hendelsene, ifølge Antonov.
Moskva frarådet Washington mot å falle for disse provokasjonene, og bemerket at massive luftangrep som rammer Syrias militære og sivil infrastruktur vil utgjøre enda en episode med «grunnløs og illegal» aggresjon mot Syria.
«En ny eskalering i Syria samsvarer ikke med interessene til partene her. Vi tror at vår engstelse over dette vil bli hørt,» sa Antonov, og la til at han håpet at USA «ville ta initiativ for å foregripe at terrorister anvender giftige kjemikalier og de med dette vil opptre ansvarlig og i samsvar med mandatet som permanent medlem til FNs sikkerhetsråd.»
President Trumps nasjonale sikkerhetsrådgiver, John Bolton slo forrige uke fast at USA «Ville svare veldig sterkt» i tilfelle et kjemisk angrep mot Damaskus. Advarselen var tolket av det russiske forsvarsministeriet som en tilslørt bekreftelse på at USA har vurdert et luftangrep mot Syria lignende det de utførte i april sammen med Frankrike og UK.

John Boltons spesialitet har vært trussel-diplomati. Det er utgått på dato. Hverken Kina eller Russland lar seg lenger true av USA.
Militante grupper har, motsetning til Damaskus, mye å tjene på et potensielt kjemisk angrep i Idlib, sa tidligere tjenestemann i Pentagon, Michael Maloof, til RT.
«De kommer ikke til å gi opp, de kommer heller ikke til å stoppe og vil forsøke å trenere et hvert forsøk på fred, så det vil være til deres fordel å forsøke å skape internasjonal sympati om at de enda en gang har vært ofrene og på den måten forsøke å vende denne krigen i sin favør,» sa han.

Michael Maloof
Det er lite håp om at USA vil anse et falsk flagg angrep fra fundamentalistiske militante på noen annen måte enn de gjorde i den kjemiske hendelsen i byen Douma den 7 april 2018. la Maloof til.
Tilbake da, hadde USA, Frankrike og UK satt i gang en serie av angrep mot mange mål i Syria bare syv dager etter rapporter om at 70 mennesker var blitt drept etter at de hadde blitt eksponert for en svært giftig kjemisk forbindelse, muligens Sarin.
«De undersøkte ikke den forrige episoden før de satte i gang et missilangrep inne i Syria og det er ingen grunn til å mistenke at de vil gjøre det denne gangen heller,» sa han, og la til at Washington ikke vil nøle med å rette pekefingeren mot Damaskus og den russiske regjeringen.
«Hele ideen går ut på å ydmyke Moskva og true Damaskus,» sa han.
Oversatt og litt forkortet av: J Bjoerkmo
https://www.rt.com/news/437201-idlib-syria-chemical-provocation-meeting/
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 428 ganger.
4 Kommentarer
«De ønsker mest mulig oppmerksomhet i forkant for å vanskeliggjøre en slik operasjon.»
Dette virker som en smart handlemåte.
Så får vi håpe at media skriver om dette i forkant, så er det mindre sannsynlig for at dette utføres.
– Og at gjenoppbyggingen av Syria ( og Libya) så kan begynne.
Nrk/NTB fremstiller det som om Russland og Syria er aggressorer som skal ta uskyldige menneskeliv når de vil frigjøre syrernes land fra de blodtørstige terroristene. Det er helt snudd på hodet i msmtxttv til nrk. Sikkert nok til at Ola Nordmann tror på det.
«Det er pussig at Russland henvender seg til USAs regjering hvis de tror at USA i all hemmelighet planlegger en ny provokasjon i Syria.»
Ikke pussig i det hele tatt, men det jeg ville funnet pussig hvis jeg trodde på de offisielle eventyrene var; «Dem» vet hvem terroristene er, hvem som har trent dem, hvor de er og hva dem har av kjemiske forbindelser, men ble aldri angrepet og fikk fritt leide. Mennesker vil ikke vite sannheten. De få som gjør bør få opp øynene sine. Putin angriper kun proxy-krigerne i Syria, men ikke dem som har kjemiske våpen, og alle offisielle utenlandske fly, helikopter, droner og bakkemannskaper blir ikke angrepet, ikke engang inni i Syria!?. Er ikke det pussig? Assad og co har vel til nå funnet ut hvem Putin og co egentlig representerer. S-400 Triumf beskytter kun de russiske basene og hvis dem ønsket mer fred eller forhindre USA, Europa eller Israel å bombe inni i Syria så kunne dem bare ha utplassert flere S-400 Triumf for å ta over luftrommet, men det er ikke ønskelig,.
«Hele ideen går ut på å ydmyke Moskva og true Damaskus,» sa han.
Nei, hele ideen er å lure befolkningene i div nasjoner til å tro at det finnes en motpart til globalistene/zionistene slik at mennesker forholder seg rolig og setter sin lit til motparten. Dette skjer annet hvert år ved valgene i Norge, men det har heller ikke det norske folket fått med seg. Det er samme kurs uansett hvem som sitter med makten på stortinget eller nedover i systemene. Mennesker som har stemt på dem BØR ikke klage da dem har fått hva dem befalte. Det nytter ikke å si at dem ikke viste hva politikerne våre drev med. Det meste er tilgjengelig for offentligheten. Til og med på 90-tallet kom det f.eks frem at Frp er heller ikke imot hverken globalisering, multikultur, og innvandring og er et zionistisk parti dvs holder med zionistene som de aller fleste på stortinget.
Selvfølgelig. Har ikke alle land rett til å drive ut terrorister innenfor egen nasjons grenser?
/ …den syriske regjeringen har rett til å «bekjempe terroristene og renske landet for dem» /
https://www.aftenposten.no/verden/i/gPnW0A/Trump-advarer-Iran_-Russland-og-Syria-mot-a-angripe-Idlib
/ Trump advarer Iran, Russland og Syria mot å angripe Idlib / 😉
Regner USA/Israel med at Syria er deres allerede ? Frekke som Faan.