«USA vil «ta ut» russiske sprenghoder», sier USAs Nato-utsending, Kay Bailey Hutchison, 2/10-2018, ifølge nettstedet Antiwar samme dag.
USA truer altså Russland med forkjøpskrig for angivelige brudd på INF-avtalen. Samme tema følges opp av Jens Stoltenberg, Nato-generalsekretær, og i går av US-forsvarsminister Mattis.
Hvorvidt utspillet er tilpasset Nato-behov for å styre opinionen i Norge og andre Nato-land til enda mer helhjertet oppslutning om rakettskjold, US-baser, fellesøvelser rundt Russland og forberedelser til krig mot våre naboer i øst eller pågående Nato-kriger i Midtøsten, det skal være usagt. Men Antiwar, et US-amerikansk nettsted, styrt av en freds-gruppering i Trumps parti, Republikanerne, gir raskt de russiske motforestillingene: «Slike trusler er uansvarlige».

Skal en forberede en befolkning på krig må den vennes til tanken. Da brukes det som kalles for krigs-retorikk.
Antiwar fortsetter: «US-ambassadør til Nato, Kay Bailey Hutchison, truet Russland med krig 2/10-18, da hun sa at USA er klar til preventive slag for å ta ut bestemte russiske raketter, vi mener de ikke har rett til å ha». Hun la til: «Russland må bare notere seg at USA vil foreta slike militære inngrep. Vi tillater dem ikke å ha raketter, som vi tror bryter med INF-avtalen».
Angrep på Russland er galskap, uansett om USAs ansvarlige tror på sin egen retorikk som altså hevder at mulige brudd på INF-avtalen rettferdiggjør starten på en 3. verdenskrig.
Når den russiske reaksjonen kom så raskt, minner det oss om at krigsbyråkrater eller sendebud fra nasjonalstater som ukritisk slenger ut trusler, ignorerer at aggressiv retorikk fremmer rustningsspiralen i seg selv.

INF-avtalen undertegnes i 1987 Ronald Reagan og Mikhail Gorbachev
Intermediaterange Nuclear Force Treaty (INF-avtalen) er en av flere avtaler om nedrustning mellom a-våpen-maktene, inngått, 8/12-1987. Den skulle eliminere landbaserte missiler med rekkevidde på 500 – 1000 km og mellomdistanse-raketter med rekkevidde, 1000 – 5000 km. Avtalen har også klausuler om gjensidig overvåking av atomeksplosjoner og lovnader om nedskjæring på strategiske våpen.
Har vi glemt begrunnelsen for Nobels fredspris 2017 til ICAN? Her er to nøkkelpunkt:
A-våpen er en konstant trussel mot menneskeheten og alt liv på jorden
Nobelprisen oppfordrer a-våpen-land om å innlede forhandlinger med sikte på skrittvis, balansert og nøye kontrollert avskaffelse av verdens 15.000 a-våpen.
USA og Nato beskylder Russland til tider for å bryte avtaler med sine øvelser, men russerne sier rakettene, teknisk sett er innenfor avtalen og at motparten omringer Russland. Sist det var på dagsorden var 16/7-2018 i Helsinki. Folk i USA og Norge som driver ensidige kampanjer om «russiske trusler», heier faktisk på krigsprofitører. De tror det er ansvarlig å undergrave Helsinki-møtet med enøyde beskyldninger om Trump som «Putins gissel».
Om fred via diplomati skal få en sjanse i Korea, Syria, Ukraina, Congo, osv, må hauker som truer med førsteslag med a-våpen stanses. Alt annet er forræderi mot selve livet på jorden.
Per Lothar Lindtner, Fyllingsdalen, 6/10-2018.
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 259 ganger.
1 Kommentar
Vi kan ihvertfall glede oss over at mikrofonen til brølapen Nikki Haley snart blir skrudd av