Våre store mediers sin hovedmetode er ikke å lyge, men å ikke fortelle om viktige begivenheter. Det er omtrent ingen i Norge som kjenner til Kinas gigantiske investeringsprosjekt «Den nye Silkeveien» eller til SCO som i dag omfatter mellom 40% og 50% av verdens befolkning. I Norge er det få som har hørt om BRICS. Og nesten ingen vet at USA i år bruker 10 ganger mer enn Russland til våpen og opprustning. Omtrent ingen i Norge har hørt om NED (New Endowment of Democracy) – en organisasjon som USA bruker til å bestikke og undergrave fagbevegelse, politikere og andre viktige organisasjoner over hele verden.

Slike grafers om dette vises aldri i de store mediene. Det snakkes heller aldri om. For dette knuser inntrykket av Russland som den aggressive og farlige og setter motsatt søkelyset på USA.
Dette er den viktigste metoden mediene bruker for å skape et bilde av det som foregår i verden i dag som blir stadig mer grunnfalsk. Naturligvis bruker de også andre teknikker, f.eks. å blåse opp mindre viktige ting og tone ned det som er av vital betydning. Meetoo-kampanjen føyer seg inn i dette bildet hvor trakassering av kvinner blir en hovedsak i mediene i ukesvis, mens verden samtid står på randen av atomkrig. Og Giske sine håpløse sjekkefremstøt blir viktigere enn å ta de ansvarlige for norsk bombekrig på Balkan, Afghanistan og ikke minst i Libya. I virkeligheten å ta de som er ansvarlige for norske krigsforbrytelser. Det blir i et slikt perspektiv nærmest parodisk at Giske fremstilles som kjeltringen i mediene mens Støre males av mange nå som en helt.
Historien under føyer seg inn i dette mønsteret. Den er ikke nevnt i mediene – naturligvis. Det vil skape et feil inntrykk av verden og det skal vi ikke har – mediene er sitt ansvar bevisst. At vesten undergraver folkeretten daglig Syria (Norge er også med på det) – det er en nyhet som ikke fortjener oppmerksomhet. Derfor er Israels angrep på Syria en ikke-sak. Hadde Syria gjort noe tilsvarende overfor Israel? Kan du tenke deg overskriftene?
Knut Lindtner
Syria bekrefter at det har vært større Israelske angrep på Damaskus
Av Jason Ditz
Syriske myndigheter sier at israelske raketter ble stoppet
Israel har gjennomført et av sine største angrep på Syria på flere uker. Det var en serie med flyangrep på på en base til hæren og et våpendepot utenfor hovedstaden Damaskus. Angrepet fant sted på natten og i grålysningen.
Luftangrepet begynte kl. 02.40 lokal tid med fly som angrep fra libanesisk luftrom. Syria hevder å ha truffet et av de israelske flyene, men Israel har ikke bekreftet dette.
Og dette angrepet var ikke slutte på denne historien. Etter flyangrepet fyrte Israel av en strøm av bakke-til-bakke raketter fra israelsk territorium mot den samme syriske basen. Syriske myndigheter rapporterte at deres luftforsvar klarte i det minste å stanse noen av disse.
Slik det ofte er tilfellet kommenterte ikke Israel sine angrep. Til tross for å ha angrepet Syria nesten konstant de siste årene fastholder Israel ar de er «nøytrale» i krigen.
http://news.antiwar.com/2018/01/09/syria-confirms-major-israeli-attack-on-damascus/
Oversettelse/bilder/tekst: Knut Lindtner
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 976 ganger.
Ingen kommentarer