«Tiden for advarsler er forbi».
EU-komite forlanger sanksjoner mot Viktor Orbans Ungarn.
Fra Russia Today.
The European Parliaments Civil Liberties, Justice and Home affairs Committee vil be medlemmene av det europeiske parlamentet stemme for sanksjoner mot Ungarn for å ha brutt EUs lover kun dager etter Viktor Orbans overlegne gjenvalg.
«Om og om igjen har Viktor Orbans regjering underminert uavhengige rett, pressefriheten og borgernes fundamentale rettigheter» heter det i uttalelsen som er forfattet av det nederlandske parlamentsmedlemmet Judith Sagentini. Hun har ledet en etterforskning om Budapest har brutt «EU-verdier».

Judith Sagentini representerer «De grønne» i Nederland.
Viktor Orban går nå inn i sin tredje periode etter at det euroskeptiske og anti-immigrasjonspartiet Fidesz-partiet fikk et stort flertall den 8. april. EU-komiteen har nå forslått å iverksette artikkel 7 i EU-traktaten. Dette vil tvinge ungarske myndigheter til å forsvare landet sitt foran Europarådet, og eventuelt føre til at Budapest mister sin stemmerett i EU.
«Dette er ikke noe vi gjør med lett hjerte. Men EU har en forpliktelse til å beskytte rettighetene til hver enkelt av våre borgere. Den ungarske regjeringen viser ingen tegn til å ville endre kurs, så Europarådet må gjøre noe nå», skrev Sagrentini.
Å iverksette artikkel 7 vil kreve to tredels flertall fra Europa-parlamentets 750 medlemmer. The European People’s party (EPP) er det største i EU-parlamentet, der finner vi også medlemmene av Fidesz. De sier at de ikke vil støtte noen skritt for å straffe Ungarn.
Artikkel 7 er blitt brukt bare én gang i EUs historie – det var mot Polen i 2015, men ingen betydelige sanksjoner har kommet så langt.
Orbans regjering som har sittet ved makten siden 2010 har blitt anklaget for å hindre arbeidet til utenlands-finansierte universiteter og NGOer. Dette har rammet det George Soros-støttete Central European University i Budapest og hans organisasjon, de har begrenset migrasjon og religiøse og etniske minoriteter.

Fra George Soros Central European University i Budapest
EU er også bekymret for «hvordan grunnlovens systemer får fungere i Ungarn», og også «uavhengigheten til rettssystemet og andre institusjoner», i tillegg til korrupsjon.
Fidesz sier at angrepene mot Ungarn er politisk motiverte, og at de er straff for at de nekter å bøye seg for for EU-regelen om å ta imot immigranter. «Mitt problem med denne komiteen, denne debatten og denne rapportøren er at de ikke vil godta den udiskuterbare avgjørelsen som den ungarske regjeringen har tatt», sa Kinga Gal, et EU-parlamentsmedlem fra Fidesz. Til medier i Brüssel sa han: «Vi blir straffet fordi vi går mot påbudet om å ta imot immigranter i Ungarn».
Den store støtten til Orbans parti i det nylige valget kommer nok fra hans tøffe motstand mot å ta imot immigranter. Ungarn ligger midt i ruten flyktningene fra Midt-Østen har brukt for å komme inn i EU. Orban har gjort det klart at han vil forsikre seg om at landet hans ikke skal være nødt til å bære den tyngste byrden i flyktningekrisen. Siden begynnelsen av den massive flommen av asylsøkere i 2015 har han bygget grensemurer og gått mot ethvert krav fra EU om å ta imot immigranter.
Orbans svorne nemesis er den amerikansk-ungarske milliardæren George Soros. Orban beskylder han for å «organisere ulovlig immigrasjon» gjennom et nettverk at NGOer. Dette fiendskapet har fått navnet «Stopp Soros handlinger» og vil snart bli introdusert av Fidesz. De vil også skattlegge tungt arbeidet til de utenlandsk-finansierte NGOene i Ungarn.
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
https://www.rt.com/news/423987-eu-orban-hungary-article/
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 796 ganger.
4 Kommentarer
EU har ingen verdier eller borgere. De har kun regler og medlemsland. EU er for mennesker som frykter frihet og ønsker kontroll..
Hva har EU gjort for å hindre krig? Syria?
Hva gjør EU for politiske fanger? Assange?
Hva gjør EU for å hindre kapitalens tyveri fra folket? ACER? Hellas?
EU er for politikere, maktspirer og de som tror de står over andre. Frihetens fiender.
«EU er for politikere, maktspirer og de som tror de står over andre. Frihetens fiender.»
De enkelte lands Grunnlov og rett til nasjonal styring, skulle man tro skulle være en viktig del av et fler-nasjonalt/europeisk samarbeidsprosjekt.
Så ser vi altså gjentatte handlinger og regler som viser det motsatte.
Hvorfor reagerer ikke flere?
Er de innbilt/propagandert til å tro at et tre vokser ovenifra?
Hvorfor reagerer ikke flere ?
Jeg fikk faktisk til svar engang at hun trodde politikerne som var valgt til å ta seg av saker gjorde det. Hun hadde nok å bry seg med egen jobb.
Ja, også var det media som ikke ga henne noen alarm signaler.
«Hun hadde nok å bry seg med egen jobb.»
* Den som er villig til å ofre sin frihet for en stund i trygghet fortjener verken frihet eller trygghet. *
Benjamin Franklin.