Vi vet at en del av jihadistene i Syria og Irak har vært utdannet og sponset av USA. De første ble tatt i bruk mot Sovjetunionens styrker i Afghanistan og den progressive Afghanske regjeringen på 1980-tallet. De var betalt, utdannet og religiøst utstyrt på Koran-skoler i Pakistan av Saudi-Arabia. Militært utrustet med våpen fra USA. Det var en vellykket allianse og en del av veteranene fra den tid er fortsatt i live og i sving som kommandanter. De ble seinere brukt i krigene i Tsjetsjenia mot Russland sammen med nye rekrutter som nå er veteraner. De er også brukt i andre kriger, f.eks. på Balkan og i Libya.

Grozny mars 1995. Fra den 2. Tsjetsjenske krigen. Her er det kolossale ødeleggelser
Det er kommet meldinger om at USA har flydd ut en del av disse toppfolkene, særlig etter at Raqqa falt. Hvis det er tilfellet er det ikke overraskende, for en del av disse krigsveteranene er ekstremt verdifulle på grunn av sin kamperfaring. De kan brukes andre steder i andre kriger ved behov. I USA er krigstrøttheten nå så stor at en må ty til leiesoldater og kontraktører til å drive krigene sine.
Men det er mange andre som nå prøver å komme seg hjem etter nederlagene i Irak og Syria. Hva skjer med de folkene? Blir de repatriert eller blir de stilt for retter for sine krigsforbrytelser? Fra Sverige meldes det at noen av dem får et tilrettelagt sosial-program for at de skal kunne tilpasse seg det sivile svenske livet. Det er det denne artikkelen handler om. Hva skjer med de tusener som sniker seg tilbake til hjemlandene sine? Er dette tidsinnstilte «bomber»? Hvordan forholder en seg til disse folkene?
Knut Lindtner
Den Islamske Staten: Hva skjedde med alle fremmed-krigerne?
Av Michel Moutot
Fallet til Den Islamske Statens »hovedstad» Racca kan ha sendt tusenvis av ekstremistiske kampstyrker til andre land. Der vil de fortsette å være en trussel.
Man regner med at rundt 40 000 mennesker fra hele verden dro for å gripe til våpen for Den Islamske Staten i områdene de hadde okkupert i Syria og Irak. Der var det blitt erklært et kalifat i 2014.

Dette er utenlandske krigere i Syria.
Noen få hundre tror man fortsatt kjemper nå når IS strever for å overleve. De har mistet det meste av sine områder i kampene mot de vestlig-støttete syriske og iranske koalisjonsstyrkene.
Men hva skjedde med resten?
Mange tusen ble ganske sikkert drept i de intense kampene, men eksperter i USA tror at mange har overlevd. Og nå utgjør de en formidabel trussel i framtiden.
«Saken er: hvor mange døde? Hvor mange er fortsatt der og villige til å kjempe? Og hvor mange har dratt andre steder for å kjempe?» spør Seth Jones, direktør for International Security and Defence Policy Center ved Rand Corporation.
«Hvor mange har gitt opp? Jeg tror ikke vi har noe godt svar».
Internasjonale anti-terror-grupper legger stort arbeid i å finne svar på disse spørsmålene. De arbeider hardt for å finne navn, telle dem og spore opp fremmedkrigere fra IS.
I Frankrike regner myndighetene med at 1700 mennesker har dratt til Irak og Syria siden 2013 for å slutte seg til IS. Av disse har 400 til 450 blitt drept, og 250 har kommet tilbake til Frankrike.
Utenriksminister Jean-Yves Le Drian sa den 8. desember at omkring 500 fortsatt befinner seg i krigsteateret i Irak-Syria. Men det etterlater 500 som man ikke aner noe om. Mange av dem har gode krigsferdigheter, både til å bruke våpen og til å lage bomber.
‘One-way-ticket’.
Terrorist-spesialist Bruce Hoffman ved Georgetown Universitet antydet på en konferanse onsdag at «tusener» har kommet seg unna krigssonene.
«Sannsynligvis er noen av dem på Balkan og ligger lavt i øyeblikket. De venter på en sjanse til å infiltrere seg i resten av Europa», sa han.
Noen har antakelig reist til andre jihadist-fronter, ifølge Thomas Sanderson ved Center for Strategic and International Studies sitt transnasjonale trussel-prosjekt. For eksempel mener han at minst 18 kjempere fra Marokko, Russland, Saudi-Arabia og Jemen siden mai har sluttet seg til den IS-allierte Abu Sayyafs opprørskamper sør på Filippinene.
Lokabefolkning nord i Afghanistan-provinsen Jowzjan har fortalt AFP at fransk-talende IS-veteraner fra Frankrike eller Nord-Afrika nylig har slått leir der.
Og IS-kjempere har også muligheter i andre konflikter som i Libya, Somalia, Jemen, og andre steder der jihadist-grupper maken til IS driver med voldelige opprør.
Nederlaget for IS på slagmarken i Syria og Irak stengte ikke rømningsveiene. IS-krigere blandet seg med sivile flyktninger, eller de brukte bestikkelser for å kunne snike seg inn i Tyrkia.
Men mange hadde ikke annet valg enn å fortsette å kjempe. De hadde ingen plan om å returnere til hjemlandet sitt, der de i de fleste tilfeller ville bli møtt av fengsels-straffer, ifølge Jones.
«For mange var dette en enveis-tur. De ønsket å leve permanent i kalifatet. Så vi ser ingen vei tilbake for dem».
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
Bilder/tekst: Knut Lindtner
https://www.yahoo.com/news/islamic-state-happened-foreign-fighters-022212559.html
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 545 ganger.
4 Kommentarer
ISIS og kalifatet var kun illusjoner som ble servert til media og jihadister.. Kampen mot terror fungerer best med desentraliserte globale terrorister. Syria er ødelagt i henhold til oded yinon plan hvor fienden i fremtiden bare plutselig dukker opp og forsvinner like fort som dem kom. Dette fenomenet vil også øke i Europa osv. Folket vil ikke like fremtiden, men heldigvis for dem så vil politikere mm fortelle beroligende eventyr, men en dag slår illusjonene deres sprekker siden dem som i utgangspunktet laget illusjonene holder på å lage «nye» til befolkningene.
Terroristene, deres familier og medløpere blir det synd på og de blir straks kalt flyktninger når de ikke ser bruk for dem lengre.
Et oppkok (igjen) med skjult agenda, i Nrk- «nyheter»
– Men kan vi også få en tilsvarende reportasje ( Også skrevet av Holocaust-senteret?) om de «høyreekstreme» Hillary og Stoltenberg ( «som har det med å oppsøke situasjoner der de kan krige og bruke vold» 😉 ) sine bombinger og drap i Libya?
‘ – At helt andre aktører bruker uniform sammen med det norske flagget, kan føre til misforståelser. Det er meget uheldig, skriver talsperson Per-Thomas Bøe i en e-post til NRK.
( Når våre «forvars»-fly/Stoltenberg bomber fra 10 000 fot, er det jo ikke så lett å få øye på flagget men… )
‘ Høyreekstreme har det med å oppsøke situasjoner der de kan krige og bruke vold. Vi så det i Ukraina og vi har sett det i Syria, sier han.
De sivile lidelsene har vært enorme. Tønnebomber og giftgass har blitt symbolet på konfliktens råskap. Mange av ofrene er barn ‘
Valpehodekutteren Milchakov var en av soldatene som ble funnet igjen i Midtøsten. 😉
Å slåss på Assads side i krigen kan være en måte å stå opp mot USA, «jødemakten» og den globale makten. 😉
https://www.nrk.no/urix/xl/assads-nazistkriger-1.15170255
Forsvaret reagerer på at private kommersielle eller ideologiske militære selskaper bruker det norske flagget i sine avdelinger i Syria. Russland bruker nå leiesoldater slik at de selv slipper og ha soldater på bakken i krigen i Syria slik som i Afghanistan. Der gikk mange russisk liv tapt og det huskes. Men når Assad nå ser ut til å vinne så er det mange som vil kategorisere det norske forsvaret blant terroristene i Syria.