Det gjøres nå skritt hele tiden i verden for å redusere dollarens betydning som valuta i verdens handel. Handel er en blodomløpet i verden økonomi og den valutaen som brukes mye i handelen blir derfor viktig. Dollarens enestående posisjon har den opparbeidet seg av ulike grunner, bl.a. fordi USA en lang periode har vært verdens største økonomi.
Den tiden er forbi. Kina passerer nå USA økonomisk og andre land vokser frem, f.eks. India.
USA har kunnet bruke dollarens enestående posisjon til utpressing av andre stater, kombiner med naturligvis landets maktposisjon i Pengefondet, Verdensbanken og andre internasjonale viktige økonomiske institusjoner.

Når den tiden nå er forbi følger det også at dollarens dominans reduseres tilsvarende. Det er det denne artikkelen handler om. Det som skjer mellom Tyrkia og Russland er ikke enestående for denne prosessen startet for flere år siden mellom flere stater. Men konsekvensene vil fremover vil kunne bli voldsomme fordi dollarens kjøpekraft er oppblåst. Når den reduseres bl.a. som følge av dens reduserte betydning i internasjonal handel vil f.eks. også oljefondets verdi kunne reduseres fordi det er i stor grad knyttet opp mot dollarens verdi.
Det er helt sant at verden er i stor endring men hva, når og hvordan den vil merkes fremover gjenstår å se. Det er risikabelt for Norge på mange måter å knytte seg opp mot USA, et land med store indre konflikter og som risikerer å få økende økonomiske problemer fremover.
Knut Lindtner
Russland og Tyrkia er enige om å bruke rubler og lira til felles oppgjør.
Handel verdt 25 milliarder fjernes nå fra omsetning i dollar.
Tyrkias finansminister Berat Albayrak og hans russiske motpart Anton Siluanov undertegnet forrige uke en avtale om å bruke nasjonale valutaer som betaling mellom de to landene. Dette fortalte det russiske finansdepartementet på tirsdag.

Avtalen som ble undertegnet den 4. oktober går ut på gradvis å gå over til å bruke rubler og lira i handel mellom de to landene, heter det.
Omfanget av avtalen betyr at kommersielle institusjoner vil gå over til å bruke disse to valutaene og at det vil bli etablert et skikkelig finans-arrangement mellom landene.
Avtalen ser for seg at tyrkiske banker og selskaper går over til å bruke den russiske versjonen av SWIFT betalingssystemet. Det vil tillate infrastrukturen i Tyrkia å bruke de russiske Mir-kortene. Disse er designet i Moskva som alternativ til Mastercard og Visa-kort.
Landene vil også utvikle gjelds-sikkerhet for russiske og tyrkiske eksportører.
Avtalen er et betydelig skritt framover for økning av fair trade og økonomisk samarbeid mellom de to landene, heter det i kunngjøringen.
Tyrkias Is-bank vil bli den første banken i landet til å akseptere Mir i alle sine minibanker og for sine medlemmer fra april. Slik vil Tyrkia vil derfor bli det første landet til å bruke disse Mir-kortene i et ikke-russisk-språklig land.
Is er Tyrkias største private bank. Det er anslått at de vil behandle rundt 56 millioner Mir-kort verdt mer enn 10 000 handels-poeng, mer enn 400 000 transaksjoner og i mer enn 6500 minibanker.
Mir ble pønsket ut i 2014 som en måte å unngå potensiell blokkering av elektroniske betalinger. Dette skjedde etter at flere russiske banker ble nektet å betjene Visa og Mastercard på grunn av sanksjonene som var blitt pålagt dem.

Spørsmålet om å bruke nasjonale valutaer i handelsforbindelser, spesielt i bilateral handel, har vært diskutert mange ganger i samtaler mellom Russland og Tyrkia.
President Recep Tayyip Erdogan og hans russiske motpart Vladimir Putin har diskutert og gått inn for å støtte bruken av nasjonale valutaer i handelen mellom de to landene. Dette vil bli en situasjon som kan minimere negative påfunn fra ytre faktorer.
Dent bilaterale handelsvolumet mellom de to landene kom opp i 17,04 milliarder dollar i årets første åtte måneder, ifølge data fra Turkish Statistical Institute (TurkStat).
I denne perioden kom Tyrkias eksport til Russland opp i rundt 2,38 milliarder dollar, mens importen var på rundt 14,66 milliarder dollar.
Tyrkia og Russland har som mål å øke handelen dem imellom til 100 milliarder dollar. Dette er målet de to lederne har satt seg.
I 2018 var handelsvolumet mellom dem på 25,7 milliarder dollar. Da var Tyrkias eksport til Russland verdt rundt 3,4 milliarder dollar, mens importen kom opp i 22,3 milliarder dollar.
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 250 ganger.
Ingen kommentarer